Laatst bijgewerkt: 24 mei 2026
Quick Answer: Wie de afmetingen van zijn camper niet kent, riskeert beschadigde voertuigen, boetes en afgesloten routes. Hoogte, breedte en lengte bepalen welke bruggen passeerbaar zijn, welke campings toegankelijk blijven en of een voertuig überhaupt legaal op de openbare weg mag. De belangrijkste standaardafmetingen in Duitsland: tot 4,0 m hoogte, tot 2,55 m breedte en tot 12,0 m lengte (voor voertuigen zonder aanhanger).
Key Takeaways 🚐
- Hoogte is de meest kritische maat: veel bruggen, parkeergarages en tunnels zijn beperkt tot 2,0–3,5 m.
- De meeste campers in Duitsland zijn 2,3–2,5 m breed en 5,4–8,0 m lang.
- Campings in Europa hebben vaak inrijhoogtes tussen 2,8 m en 3,5 m — altijd vooraf controleren!
- Smalle en kortere voertuigen zijn voor Beginners en smalle landwegen aanzienlijk minder stressvol.
- De grootte van het voertuig heeft direct invloed op de BrandstofverbruikGrotere voertuigen verbruiken meetbaar meer.
- Voor Familie bieden voertuigen vanaf ca. 6,5 m lengte beduidend meer comfort en opbergruimte.
- Parkeerplaatsen in Duitsland hebben standaardbreedtes van 3,0–4,0 m — bij brede voertuigen wordt het krap.
- De exacte voertuighoogte moet altijd met airconditioning, dakkoffer of hefdak gemeten worden.
- Wie een camper wil huren, moet rekening houden met de afmetingen vóór de boeking afstemmen op de geplande route.

Wat zijn de standaardafmetingen voor een camper in Duitsland?
In Duitsland gelden voor campers duidelijke wettelijke bovengrenzen conform de Straßenverkehrs-Zulassungs-Ordnung (StVZO). De maximale voertuigbreedte bedraagt 2,55 m, de maximale hoogte 4,0 m en de maximale lengte 12,0 m (voor motorvoertuigen zonder aanhanger).
In de praktijk bewegen de meeste campers zich duidelijk onder deze grenzen.
| Voertuigklasse | Typische lengte | Typische breedte | Typische hoogte |
|---|---|---|---|
| Bestelwagen / Campervan | 5,4–6,4 m | 2,0–2,2 m | 2,5–2,8 m |
| Halfintegraal | 6,5–7,5 m | 2,2–2,5 m | 2,8–3,1 m |
| Volledig geïntegreerd | 7,0–9,0 m | 2,3–2,55 m | 3,0–3,5 m |
| Alkoof | 6,5–8,0 m | 2,3–2,55 m | 3,0–3,5 m |
Wichtig: Deze waarden zijn typische marktgemiddelden. De daadwerkelijke afmetingen variëren aanzienlijk per fabrikant en model. Gebruik altijd het voertuigdocument (kentekenbewijs deel I) als bindende bron.
Welke camperklassen zijn er naar lengte en breedte?
De camperklasse bepaalt in belangrijke mate welke reisstijlen en routes realistisch zijn. In principe kunnen er vier hoofdklassen worden onderscheiden, die sterk verschillen in lengte, breedte en dus ook wendbaarheid.
Compacte voertuigen (bestelwagen/campervan): Lengte tot ca. 6,4 m, breedte tot 2,2 m. Ideaal voor stadsritten, smalle bergweggetjes en spontane reizen. Wie door Toscane wil cruisen, is met een compacte bus aanzienlijk meer ontspannen onderweg — meer hierover in de Avontuur Toscane met de camper.
Middenklasse (Halfintegraal): Lengte 6,5–7,5 m, breedte 2,2–2,5 m. Het compromis tussen wooncomfort en handzaamheid. Voor de meeste reizigers de meest praktische keuze.
Grote voertuigen (Integraal/Alkoof): Vanaf 7,0 m lengte, breedte tot 2,55 m. Maximaal wooncomfort, maar beperkte flexibiliteit op smalle wegen en kleine parkeerplaatsen.
Hoe meet je de doorrijhoogte voor mijn camper — en hoe meet ik precies de hoogte?
De doorrijhoogte van het eigen voertuig komt overeen met de totale hoogte van de camper in rijklare toestand. Dat klinkt simpel, maar kent enkele valkuilen.
Zo meet je correct:
- Voertuig op egale ondergrond afzetten.
- Alle Opbouwen in rijpositie meebrengen: Dakraam sluiten, hefdak (indien aanwezig) inklappen, antennes inklappen.
- Met een Meetlint of laser-afstandsmeter meten van de grond tot het hoogste punt.
- Airconditioning, zonnepanelen of dakkoffer incalculeren - deze verhogen de totale hoogte vaak met 10-30 cm.
- Resultaat noteren en zichtbaar in de cabine aanbrengen (bijv. op een sticker op het dashboard).
💡 Praktische tip: Veel voertuigdocumenten vermelden de hoogte van de fabrikant zonder antennes of airconditioning. De werkelijke rijhoogte kan 10–20 cm hoger zijn.
Veelgemaakte fout: Blindelings vertrouwen op de informatie in het kentekenbewijs, zonder rekening te houden met aanbouwdelen.
Wat gebeurt er als mijn camper te hoog is voor een brug?
In het beste geval: het voertuig past er niet door en moet je omkeren. In het slechtste geval: een dure, totale schade, wegafsluiting en strafrechtelijke gevolgen. Brugaanrijdingen met campers zijn in Duitsland geen zeldzame gebeurtenis — verzekeraars spreken van meerdere honderden gevallen per jaar (schatting op basis van brancheberichten, geen officiële statistiek).
Wat dreigt er concreet:
- Aanzienlijke voertuigschade (dakopbouw, airconditioning, zonnepaneel)
- Schade aan de brug met persoonlijke aansprakelijkheid
- Mogelijke administratieve overtredingen of strafrechtelijke gevolgen bij grove nalatigheid
- Annulering van de reis, sleepkosten
Preventie:
- Navigatie gebruiken met campermodus en ingestelde voertuighoogte (bijv. Garmin Camper-serie of TomTom Trucker)
- Kaarten controleren op hoogtebeperkingen voor onbekende routes
- In geval van twijfel uitstappen en de hoogte inschatten, voordat je inrijdt.
Hoeveel breedte heb ik nodig voor smalle landweggetjes?
Voor smalle landwegen en bergpassen geldt: voertuigen onder 2,2 m breed zijn aanzienlijk minder stressvol. Veel smalle wegen in Zuid-Europa, Ierland of Schotland zijn ontworpen voor tegemoetkomend verkeer met normale personenauto's - een 2,5 m brede camper wordt daar een echte uitdaging.
Vuistregel:
- Minder dan 2,2 m breed: Nauwelijks beperkingen op Europese wegen
- 2,2–2,35 m: Goed hanteerbaar, af en toe smal
- Meer dan 2,35 m: Aanzienlijk beperkt op smalle landwegen en in oude binnensteden
Wie door Zuid-Holland met de camper wie reist, zal vaststellen dat juist in steden en op dijkstraten de voertuigbreedte een cruciale rol speelt.

Welke afmetingen van campers zijn toegestaan op campings?
De meeste Europese campings accepteren voertuigen tot een lengte van 8,0–9,0 m en een hoogte van 3,0–3,5 mEr is echter geen eenduidige regeling — elke exploitant hanteert eigen limieten.
Typische beperkingen op campings:
- Inrijhoogte: vaak 2,8–3,5 m (Slagbomen of poorten)
- Maximale parkeerplaatslengte: 8,0–10,0 m op standaard percelen
- Breedte van de toegangswegen: deels minder dan 3,0 m op oudere installaties
Vóór de boeking altijd navraag doen:
- Zijn er hoogtebeperkingen bij de ingang?
- Wat is de maximale afmeting van een parkeerplaats?
- Zijn de toegangswegen geschikt voor brede voertuigen?
Wie zijn eigen parkeerplaats wil verhuren of zoeken, vindt op de Campcruisers blog over het verhuren van staanplaatsen verdere praktische info.
Waar moet ik op letten bij parkeerplaatsen en standplaatsen?
Openbare parkeerplaatsen en camperplaatsen (Aire/Sosta/Rastplatz) hebben vaak andere eisen dan campings. Parkeergarages zijn voor de meeste campers taboe — inrijhoogtes van 2,0–2,1 m zijn standaard.
Belangrijke punten voor standplaatsen:
- Standaardbreedte een standplaats in Duitsland: 3,0–4,0 m. Bij een 2,5 m breed voertuig blijft er weinig speelruimte over.
- Ver- en afvoerstationControleren of het voertuig lang genoeg kan naderen.
- OverkragingenBij lange voertuigen kunnen achter- of vooroverhang problemen veroorzaken op oneffen parkeerplaatsen.
- GewichtsbeperkingenSommige standplaatsen hebben limieten voor de draagkracht van de grond — relevant voor zware integraal campers. Daarom is het de moeite waard om te kijken naar de Gids voor campers tot 3,5 ton en overbelading.
Welke afmetingen zijn het meest praktisch voor een camper voor beginners?
Voor beginners geldt: kleiner is relaxterEen bestelwagen of compacte halfintegraal tot 6,5 m lengte en minder dan 2,3 m breedte laat zich rijden als een grote transportwagen – geen rijbewijs van klasse C vereist, goed parkeerbaar, probleemloos op bijna alle wegen.
Aanbeveling voor beginners:
- Lengte: maximaal 6,5 m
- Breedte: onder 2,3 m
- Hoogte: onder 3,0 m
- Gewicht: minder dan 3,5 t (geen C-rijbewijs nodig)
De nieuwe EU-rijbewijsregels staan vanaf 2026 toe dat campers tot 4,25 t met rijbewijs B bestuurd mogen worden — dat breidt de keuze voor beginners aanzienlijk uit.
Kies een groter voertuig als: je met het gezin reist, langere tochten plant en al ervaring hebt met bestelwagens of kleine bestelwagens.
Welke camperafmetingen zijn het meest geschikt voor gezinnen?
Gezinnen met kinderen hebben vooral nodig Slaapplaatsen, opbergruimte en een functionerende keuken. Dat betekent doorgaans: voertuigen vanaf 6,5 m lengteEen alkoof camper biedt door het bed boven de cabine bijzonder veel slaapcapaciteit op compacte ruimte.
Gezinsvriendelijke afmetingen:
- Lengte: 6,5–8,0 m (4–6 slaapplaatsen realiseerbaar)
- Breedte: 2,3–2,5 m (meer binnenbreedte = meer wooncomfort)
- Hoogte: 3,0–3,3 m (Stahoogte in de binnenruimte)
Compromis: hoe langer het voertuig, hoe beperkter de routevrijheid. Families moeten afwegen of ze liever meer comfort of meer flexibiliteit willen.
Wat zijn typische fouten bij het kiezen van de grootte van een camper?
De meest voorkomende fout: het voertuig selecteren op wooncomfort en de rijeigenschappen negeren. Een 8,5 m lange integraal voelt in de showroom geweldig aan — maar minder op een eenbaans bergweg in de Provence.
De vijf meest voorkomende fouten:
- De hoogte van het voertuig onderschatten — Aanbouwdelen niet meegerekend.
- Te groot voor de geplande route — smalle oude stadscentra, bergpassen en kleine campings niet in overweging genomen.
- Rijbewijsklasse niet gecontroleerd — Voertuig boven 3,5 ton zonder C-rijbewijs.
- Grootte van de standplaats wordt genegeerd — Voertuig past niet op de geboekte percelen.
- Gewicht onderschat — Volledig beladen voertuig overschrijdt het toegestane maximumgewicht.
Punt 3 en 5 kunnen duur uitvallen — meer hierover in de Gids voor boetes bij overbelading.
Hoe beïnvloeden de afmetingen het brandstofverbruik?
Grotere voertuigen verbruiken meer — dat is geen verrassing, maar de omvang wordt vaak onderschat. Een compacte bestelwagen (ca. 5,5 m, 3,0 t) verbruikt op de snelweg realistisch 8–11 liter diesel per 100 km. Een grote integraal camper (8,5 m, 5,5 t) komt aan op 13–18 liter — afhankelijk van windweerstand, belading en rijstijl.
Invloedsfactoren op het verbruik:
- Voorzijde (Breedte × Hoogte): Grotere doorsnede = meer luchtweerstand
- Totaal gewichtElke 500 kg extra verhogen het verbruik merkbaar
- DakopbouwenAirconditioners, zonnepanelen en dakkoffers verhogen de cW-waarde
Bij een 2-weekse reis van meer dan 3.000 km maakt het verschil tussen een compacte en een grote auto al snel uit 200–300 euro extra brandstofkosten uit (schatting bij € 1,80/l diesel, stand 2026).
FAQ: Afmetingen en doorrijhoogtes camper
Wat is de hoogte van de meeste campers?
De meeste in Duitsland geregistreerde campers bevinden zich tussen 2,8 m en 3,5 m Totale hoogte. Buscampers zijn vaak lager (vanaf ca. 2,5 m), alkoofmodellen en integraalcampers bereiken vaak 3,0–3,5 m.
Wat betekent „Doorrijhoogte“ op een bord?
Het bord geeft de maximale voertuighoogte aan die op deze plaats mag passeren. Voertuigen die hoger zijn, mogen de route niet berijden — ongeacht of ze daadwerkelijk zouden passen.
Welke hoogte staat in het kentekenbewijs?
In het kentekenbewijs deel I (veld J) staat de voertuighoogte vermeld. Deze aanduiding komt vaak overeen met de carrosseriehoogte zonder aanbouwdelen. Airconditioners, zonnepanelen of dakboxen kunnen de werkelijke hoogte met 10-30 cm verhogen.
Mag ik met een camper van 2,55 m breed overal in Duitsland rijden?
Ja, 2,55 m is de wettelijke maximale breedte voor motorvoertuigen in Duitsland (StVZO §32). Op de openbare weg is dat toegestaan. Beperkingen kunnen gelden door verkeersborden (bv. „Doorrijden verboden voor voertuigen breder dan X m“).
Hoe vind ik routes die geschikt zijn voor mijn camper?
Speciale navigatieapparaten of apps met campermodus (bijv. Garmin Camper, CamperPilot, Park4Night) houden rekening met de hoogte, breedte en het gewicht van het voertuig bij de routeplanning.
Wat is het verschil tussen een buscamper en een halfintegraal?
Een buscamper is gebaseerd op een serievoertuig (bijv. Fiat Ducato) en behoudt de originele carrosserie. Een halfintegraal heeft een aparte camperopbouw op een chassis, biedt meer binnenruimte, maar is ook groter en zwaarder.
Kan ik een camper besturen met een B-rijbewijs?
In Duitsland mogen campers tot 3,5 t met rijbewijs B worden bestuurd. Sinds de nieuwe EU-regeling in 2026 is onder bepaalde voorwaarden ook het besturen tot 4,25 t met rijbewijs B mogelijk. Details hierover in de huidige rijbewijsregels voor campers.
Wat is de minimale hoogte van camperplaatsen in Duitsland?
Er is geen wettelijke minimumhoogte voor parkeerplaatsinritten. In de praktijk hebben de meeste parkeerplaatsen geen hoogtebeperking, maar inritten met slagbomen of poorten kunnen beperkt zijn tot 2,8–3,5 m.
Welke invloed heeft de lengte op het keren?
De draaicirkel neemt aanzienlijk toe met de voertuiglengte. Een bestelwagen van 6 m lang heeft een draaicirkel van ongeveer 12–13 m, een volledig geïntegreerde camper van 8,5 m lang kan 15–18 m of meer nodig hebben.
Conclusie: De juiste afmetingen maken de reis.
De afmetingen van je camper kennen: waarom hoogte, breedte en lengte belangrijk zijn (doorrijhoogtes!) is geen droge theorievraag — het is het verschil tussen een ontspannen reis en een reis die eindigt met blikschade of een afgesloten route. Wie zijn voertuigafmetingen kent, plant beter, rijdt veiliger en ontdekt meer.
Actionable Next Steps:
- Maten noteren: Zoek de voertuighoogte (incl. aanbouwdelen), breedte en lengte uit de voertuigdocumenten en breng deze zichtbaar aan in de cabine.
- Route controleren: Controleer voor elke reis met een campergeschikte navigatie of app de hoogte- en breedtebeperkingen.
- Camping vooraf aanvragen: Laat bij onbekende bestemmingen altijd de inrijhoogte en de grootte van de parkeerplaats bevestigen.
- Voertuig passend kiezen: Beginners beginnen met compacte voertuigen, families kiezen op basis van de behoefte aan slaapplaatsen.
- Een camper huren en uitproberen: Wie nog geen eigen voertuig heeft, kan verschillende maten testen — op Campcruisers.com Woonmobielen van alle klassen staan klaar om te boeken, van compacte campervans tot ruime familiemotorhomes. Eenvoudig Camper huren ...en ervaar zelf de passende maat! 🚐✨
Quellen
- Wegenverkeersreglement (WVW), §32 — Afmetingen van voertuigen en voertuigcombinaties. Federaal Ministerie van Justitie. wetten.overheid.nl
- ADAC Gids Campers — Afmetingen, gewichten en rijbewijsklassen. ADAC e.V. adac.de
- Caravaning Industrie Verband (CIVD) — Marktgegevens en voertuigstatistieken. civd.de
Tags: Afmetingen camper, doorrijhoogte, camper hoogte, camper breedte, camper lengte, camping ingang, camper huren, beginner camper, camper klassen, staanplaats, brandstofverbruik camper, camper tips

