Last updated: May 24, 2026
Quick Answer
Volledig geïntegreerde campers zijn de grootste en meest luxueuze campers op de markt: de bestuurderscabine en de woonruimte vormen een enkele, doorlopende eenheid zonder scheidende wand. Ze bieden maximaal wooncomfort, maar zijn ook de duurste en meest veeleisende voertuigklasse. Wie langdurig en comfortbewust wil reizen, vindt hier de beste combinatie van voertuig en mobiel thuis.
Key Takeaways
- Volledig geïntegreerde campers onderscheiden zich van alkoof- en halfintegraal campers door de naadloze verbinding van de bestuurderscabine en het woongedeelte.
- Nieuwprijzen beginnen bij ongeveer € 80.000 en lopen op tot ruim boven de € 300.000 voor premium modellen.
- Toonaangevende merken in Duitsland zijn onder andere Hymer, Dethleffs, Knaus Tabbert, Bürstner en Carthago.
- De onderhoudskosten (verzekering, parkeerplaats, onderhoud, brandstof) kunnen € 5.000–12.000 per jaar bedragen.
- Volledig geïntegreerde campers zijn vooral geschikt voor stellen en lange-termijnreizigers, minder voor occasionele gebruikers.
- Typische aankoopfouten: verkeerd gewichtsmanagement, onderschatte onderhoudskosten en ontbrekende proefrit.
- Met de juiste verzorging gaan kwalitatief hoogwaardige modellen 15-25 jaar mee.
- Winterkamperen is mogelijk, maar vereist speciale voorbereiding en uitrusting.
- Wie een integraal camper eerst wil uitproberen, kan dat via platformen zoals Campcruisers huren.
Wat zijn integraal campers en waarin verschillen ze van andere campertypes?
Volledig geïntegreerde campers, de koningsklasse op vier wielen, kenmerken zich doordat de cabine en de woonruimte volledig met elkaar versmelten. Er is geen scheidingswand, geen opstap, geen zichtbare overgang. Het resultaat is een uniform, ruim interieur dat zich uitstrekt van het stuur tot de achtergarage.

De belangrijkste verschillen op een rij:
| Type | Cabine | Opbouw | Ruimtegevoel | Prijs |
|---|---|---|---|---|
| Volledig geïntegreerd | Naadloos geïntegreerd | Eigen opbouw op chassis | Erg ruim | Hoog (vanaf ~80.000 €) |
| Halfintegraal | Afzonderlijke cabine | Gebaseerd op een serievoertuig | Goed | Middenklasse (vanaf ~€50.000) |
| Alkoof | Afzonderlijke cabine + slaapkooi boven de bestuurderscabine | Gebaseerd op een serievoertuig | Compact, veel opbergruimte | Voordelig (vanaf ~40.000 €) |
| Kastenwagen | Serievoertuig | Interieurbouw | Compact | Voordelig (vanaf ca. € 35.000) |
Wat maakt integraal campers bijzonder?
- Brede panoramische voorruit voor een heerlijke rijervaring
- Bestuurdersstoelen die tot loungezetels gedraaid kunnen worden
- Geen doorloop nodig: u kunt zich vrij door het hele voertuig bewegen.
- Optisch elegantere, aerodynamische constructie
De cockpit van een integraal camper voelt aan als een woonkamer met uitzicht, die toevallig ook nog beweegt.
Hoeveel kost een hoogwaardige, volledig geïntegreerde camper?
De instapprijs voor nieuwe integraal campers ligt tussen de € 80.000 en € 100.000. Modellen uit het middensegment kosten tussen de € 120.000 en € 200.000, terwijl premium modellen van fabrikanten zoals Carthago of Hymer de € 300.000 kunnen overschrijden.
Kostenoverzicht:
- Nieuw voertuig instap: ca. € 80.000–110.000
- Nieuw voertuig middenklasse: ca. € 120.000–200.000
- Nieuw voertuig Premium: 200.000–350.000 € en meer
- Occasion (5–10 jaar oud): ca. 40.000–120.000 € afhankelijk van de staat en uitrusting
Jaarlijkse onderhoudskosten (schatting):
- Autoverzekering: 800–2.500 €
- Staanplaats/winterstalling: € 500–2.000
- Onderhoud en reparaties: 1.000–3.000 €
- Brandstof (Diesel, ca. 25–35 l/100 km afhankelijk van model en belading): variabel
- APK, kosten: 200–500 €
Tip: Wie onzeker is of de investering de moeite waard is, zou eerst een volledig geïntegreerde camper moeten huren. Via Campcruisers Er zijn verschillende modellen en maten te boeken om een echt gevoel voor de voertuigklasse te krijgen, voordat men zes- of zevenstellige bedragen investeert.
Let hierbij ook op de gewichtsklassen: veel integraal campers overschrijden 3,5 ton, wat relevant is voor je rijbewijs. Wat dat concreet betekent, legt ons artikel uit over nieuwe rijbewijsregeling in de EU.
Welke merken bouwen de beste integraal campers in Duitsland?
Verschillende Duitse en Europese fabrikanten hebben zich gevestigd als betrouwbare aanbieders in de integraalklasse. Kwaliteitsleiderschap kan niet algemeen worden beweerd, maar de volgende merken genieten een bijzonder goede reputatie in de campinggemeenschap:
- Hymer (Bad Waldsee): Een van de bekendste Duitse camperbedrijven, bekend om de kwaliteit van de afwerking en innovatie. Bekijk ook de nieuwe Hymer Redwood aan.
- Carthago (Aulendorf): Staat bekend als een premium fabrikant met een bijzonder hoogwaardige afwerking en duurzaamheid.
- Bürstner (Kehl): Breed modellengamma, goede prijs-kwaliteitverhouding in de middenklasse.
- Dethleffs (Isny): Traditionele fabrikant met solide kwaliteit en een goed dealernetwerk.
- Knaus Tabbert (Jandelsbrunn): Innovatieve bouwmethoden, ook sterk vertegenwoordigd in het integraal-segment.
- Niesmann+Bischoff: Boutique fabrikant van absolute luxemodellen, ambachtelijke topkwaliteit.
Waarop letten bij de merkeuze?
- Handelarennetwerk en servicebeschikbaarheid in de eigen regio
- Levering van reserveonderdelen (ook voor oudere modellen)
- Garantievoorwaarden en coulance volgens gebruikersfora
- Restwaarde na 5-10 jaar
Wat zijn typische fouten bij de aankoop van een integraal camper?
De meest voorkomende fout is het onderschatten van het toegestane totaalgewicht. Veel kopers laden hun nieuwe voertuig vol en merken dat ze met fietsen, water, levensmiddelen en uitrusting snel over de toegestane limiet gaan. Meer over hoe je je U houdt een camper onder de 3,5 ton.
De meest voorkomende aankoopfouten:
- Geen proefrit op de snelweg en smalle landwegen
- Verkeerde lengte gekozen: Voertuigen langer dan 7,5 m zijn op sommige campings niet toegestaan.
- Uitrusting overschat: Niet elk pakket met extra opties is even nuttig in het dagelijks leven.
- Tweedehands aankoop zonder keuring: Vochtproblemen zijn het meest voorkomende verborgen probleem.
- Onderschatte onderhoudskosten: Veel kopers rekenen alleen met de aankoopprijs
- Geen proefnacht: Pas na een nacht in het voertuig merk je of bed, badkamer en keuken echt passen
Koopregel: Laat elke aankoop van een tweedehands auto controleren door een onafhankelijke expert of bij de ADAC. Vochtmetingen kosten weinig en kunnen dure verrassingen voorkomen.
Voor wie is een integraalcamper de moeite waard en voor wie niet?
Een integraal camper is de moeite waard voor iedereen die minstens 60-80 dagen per jaar reist en daarbij geen compromissen wil sluiten op het gebied van wooncomfort. Gepensioneerde stellen, lange-termijnreizigers en iedereen die hun voertuig als een echt tweede thuis gebruikt, profiteren het meest.
Volledig geïntegreerd is de juiste keuze, wanneer…
- je regelmatig lange tochten plant (Zuid-Europa, Scandinavië, Oost-Europa)
- je waarde hecht aan een echt tweepersoonsbed, een volwaardige keuken en een ruime douche
- je bereid bent de hogere aankoop- en onderhoudskosten te dragen
- je een vaste standplaats of een garage hebt
Volledig geïntegreerd is waarschijnlijk niets voor jou, als…
- je maar 2–3 keer per jaar kampeert
- je alleen reist en een kleiner voertuig prefereert
- je smalle bergweggetjes of stadscentra aanstuurt
- je budget onder de € 60.000 ligt
Wie eerst wil uitvinden of de koningsklasse op vier wielen echt bij zijn of haar reisstijl past, kan een integraal camper via Campcruisers huren en verschillende bestemmingen uitproberen, zoals een Toskana-Rundreise of een Noord-Friesland Tour.
Welke extra uitrusting is zinvol bij integraal campers?
De belangrijkste extra uitrustingen zijn een zonnepaneelinstallatie, lithium-batterijsysteem, satellietinstallatie en een krachtige standkachel. Deze vier elementen maken het verschil tussen een voertuig dat alleen op de camping functioneert en een echte autarkische camper.
Nuttige extra's op volgorde van prioriteit:
| Uitrusting | Voordelen | Kosten (retrofit ca.) |
|---|---|---|
| Zonnepaneelinstallatie (200–400 Wp) | Autonoom laden zonder walstroom | € 1.500–4.000 |
| Lithiumbatterij (100–200 Ah) | Meer capaciteit, langere levensduur | € 1.500–3.500 |
| Standkachel (Diesel) | Verwarmen zonder walstroom | € 1.000–2.500 |
| Achteruitrijcamera + rangeerhulp | Veilig inparkeren | € 300–800 |
| Satellietinstallatie (automatisch) | TV en internet overal | 1.500–3.000 € |
| Fietsendrager (achtergarage) | Transport van e-bikes | € 300–1.500 |
| Luifel (elektrisch) | Comfort op de standplaats | € 800–2.000 |
Niet altijd nodig: Een airconditioner op het dak klinkt verleidelijk, maar verbruikt enorm veel stroom en is nauwelijks bruikbaar zonder walstroom. Wie veel in Zuid-Europa reist, kan beter in goede isolatie en verduisteringssystemen investeren.
Hoe onderhoud en verzorg ik een integraal camper op de juiste manier?
Regelmatig onderhoud verlengt de levensduur aanzienlijk en beschermt tegen kostbare gevolgschade. De belangrijkste maatregelen zijn jaarlijkse dichtheidscontroles, chassisverzorging en de correcte winterklaarmaking.

Jaarlijkse onderhoudschecklist:
- ✅ Alle afdichtingen (ramen, dakluiken, buitenkleppen) op scheuren controleren
- ✅ Vochtmeting binnenshuis en op muren
- ✅ Gasinstallatie laten controleren door een vakman (in Duitsland elke 2 jaar verplicht)
- ✅ Watersysteem spoelen en desinfecteren
- ✅ Chassis en onderkant controleren op roest, holle ruimtes conserveren
- ✅ Koelkast, verwarming en airconditioning onderhouden
- ✅ Controleer de leeftijd van de banden (aanbeveling: vervangen na 6-8 jaar, ongeacht het profiel)
- ✅ Het remsysteem en het chassis laten controleren door een specialist.
Veelgemaakte fout: Veel eigenaars verwaarlozen het dakonderhoud. UV-straling en vocht tasten het dak aan, en kleine scheurtjes worden grote waterschades die duizenden euro's kunnen kosten.
Waar moet ik op letten bij winterkamperen met een integraal camper?
Integraal campers zijn in principe geschikt voor winterkamperen, mits ze zijn uitgerust met een krachtige diesel standkachel, een wintervast watersysteem en voldoende isolatie. Niet elk model is af fabriek „Winterfest“ in de technische zin.
Checklist winterkamperen:
- Verwarming: Diesel standkachel (bijv. Truma Combi of Webasto) met voldoende capaciteit voor temperaturen onder nul
- Waterinstallatie: Vorstbescherming voor leidingen en pomp, verswatertank geïsoleerd of verwarmbaar
- Banden: Winterbanden of all-seasonbanden met M+S-markering
- Batterij: Lithiumbatterijen zijn beter bestand tegen kou dan AGM/Gel, maar ook zij verliezen capaciteit bij -10 °C
- Condensatie: Goede ventilatie voorkomt schimmel, regelmatig luchten ook bij kou
- Afvalwater: Grijswatertank isoleren of dagelijks legen
Wichtig: Niet elke camping is in de winter geopend. Onderzoek standplaatsen van tevoren en controleer of er stroomvoorziening en afvoer beschikbaar zijn.
Hoeveel verbruik en onderhoudskosten heb ik met een integraal camper?
Volledig geïntegreerde campers verbruiken gemiddeld 25-35 liter diesel per 100 km, afhankelijk van gewicht, belading, rijsnelheid en topografie. Dat is aanzienlijk meer dan een personenauto, maar voor de geboden woonoppervlakte en het comfort een acceptabele waarde.
Verbruik en kosten in één oogopslag (Schatting 2026):
- Brandstofverbruik: 25–35 l/100 km (Diesel)
- Bij 10.000 km/jaar en 1,70 €/l: ca. 4.250–5.950 € brandstofkosten
- Standplaatskosten: € 15–40/nacht op campings
- Verzekering (Volledige Casco): € 1.200–2.500/jaar afhankelijk van de voertuigwaarde
- APK + EOBD: om de 2 jaar, ca. 150–250 €
- Winterstalling: € 500–1.500/jaar
Totale kosten per jaar (schatting voor een actieve gebruiker): 8.000–15.000 € inclusief brandstof, staanplaatsen, verzekering en onderhoud. Dat klinkt veel, maar relativeert wanneer je bedenkt dat hotelkosten voor vergelijkbare reizen aanzienlijk hoger zouden zijn.
Welke alternatieven zijn er voor integraal campers?
Wie de koningsklasse op vier wielen te groot, te duur of te onhandig vindt, heeft verschillende goede alternatieven. Halfintegraal campers bieden vergelijkbaar comfort met iets compactere afmetingen en een gunstigere prijs. Buscampers zijn ideaal voor soloreizigers en stellen die flexibeler onderweg willen zijn.
Alternatieven in vergelijking:
- Halfintegraal camper: Goede compromis tussen comfort en handzaamheid, vanaf ca. € 50.000 nieuw
- Bestelwagen/Campervan: Compact, geschikt voor de stad, goedkoop in onderhoud, minder woonoppervlak
- Alkoof camper: Veel opbergruimte, voordelig, maar hoog gewicht en slechtere aerodynamica
- Caravan (Woonwagen): Geen rijbewijsprobleem, goedkoop, maar minder flexibel tijdens het rijden
- Huren in plaats van kopen: Voor gelegenheidsreizigers vaak de voordeligste oplossing
Wie verschillende types wil uitproberen voor hij koopt: Op Campcruisers kunnen zowel bestelwagens als grotere campers worden geboekt om de eigen favoriet te vinden.
Wat zijn de meest voorkomende technische problemen bij integraal campers?
De meest voorkomende technische problemen zijn vochtschade door lekkende afdichtingen, problemen met de gasinstallatie en defecten aan de 12-volt elektra. Vooral bij gebruikte voertuigen loont een grondige inspectie vóór de aankoop.
Veelvoorkomende problemen en oplossingen:
- Vocht in de opbouw Oorzaak is meestal lekkende dakluiken of raamrubbers. Oplossing: Jaarlijkse controle, rubbers tijdig vervangen.
- Gasanlage: Drukregelaars en slangen verouderen. Verplicht: om de 2 jaar controle door een vakbedrijf in Duitsland.
- 12V-elektra: Kabelbreuken, corrosie aan stekkerverbindingen, zwakke dynamo. Oplossing: Regelmatige visuele inspectie, verbindingen reinigen.
- Koelkast (absorptie): Gevoelig voor oneffen standplaatsen en hoge temperaturen. Oplossing: Voertuig zo horizontaal mogelijk plaatsen.
- Versnellingsbak/Motor: Volledig geïntegreerde campers gebruiken vaak een Fiat-, Mercedes- of MAN-chassis; onderhoudsintervallen strikt naleven.
- Markise: Mechanische onderdelen breken bij wind als de markies niet tijdig wordt ingedraaid.
Hoe lang gaat een hoogwaardige, volledig geïntegreerde camper mee?
Een goed onderhouden, volledig geïntegreerde camper gaat realistisch gezien 15 tot 25 jaar mee. De kwaliteit van de opbouw, bescherming tegen vocht en het regelmatige onderhoud van het chassis en de aandrijving zijn cruciaal.
Factoren die de levensduur bepalen:
- Opbouwmateriaal: GFK-opbouwen (glasvezelversterkte kunststof) zijn duurzamer dan houten frameconstructies
- Vochtbestendigheid: De belangrijkste afzonderlijke factor voor de levensduur van het woongedeelte
- Rijprestaties: Campers met minder dan 150.000 km worden beschouwd als goed onderhouden; boven de 200.000 km wordt het kritischer
- Merkkwaliteit: Premiumfabrikanten zoals Carthago of Niesmann+Bischoff bouwen voor een bijzonder lange levensduur
- Onderhoud en winterstalling: Voertuigen die droog en overdekt worden opgeslagen, verouderen aanzienlijk minder snel.
FAQ: Volledig geïntegreerde campers
Wat is het verschil tussen integraal en halfintegraal?
Bij de integraal camper vormen de bestuurderscabine en de woonruimte een enkele eenheid zonder scheidingswand. Bij de halfintegraal blijft de standaard cabine behouden, waaraan de camperopbouw is bevestigd.
Heb ik een speciaal rijbewijs nodig voor een integraal camper?
Dit hangt af van het toegestane maximumgewicht. Voertuigen tot 3,5 ton mogen met rijbewijs B worden bestuurd. Zwaardere modellen vereisen rijbewijs C1 of C. Sinds 2024 zijn er EU-wijde wijzigingen, die in ons artikel over de Rijbewijsregeling uitgelegd worden.
Kan ik een integraal camper in de stad besturen?
Ja, maar het is veeleisend. Voertuigen langer dan 7 m en breder dan 3 m passen niet in elke parkeergarage en zijn moeilijk te manoeuvreren in smalle oude binnensteden.
Hoe lang duurt de gewenning aan een volledig geïntegreerde camper?
De meeste bestuurders melden dat ze na 2-3 ritten zeker zijn van de bediening van het voertuig. Een proefrit op een lege parkeerplaats is zeer aan te bevelen.
Is een integraal camper geschikt voor alleenreizenden?
In principe wel, maar de grootte van het voertuig en de kosten zijn vaak onevenredig hoog voor één persoon. Buscampers of halfintegralen zijn meestal een betere keuze voor soloreizigers.
Kan ik met een integraal camper op veerboten varen?
Ja, maar lengte en hoogte bepalen de prijs. Voertuigen langer dan 6 m worden op de meeste veerboten als „Overlang voertuig“ berekend, wat duurder is.
Wat is de wederverkoopwaarde?
Goed onderhouden integraal campers behouden een solide restwaarde. Premiummerken zoals Carthago verliezen in de eerste 5 jaar doorgaans 30-40% van de nieuwprijs, daarna stabiliseert de waarde.
Kan ik een integraal camper huren voordat ik er een koop?
Ja, en dat is zeer aan te bevelen. Over Campcruisers verschillende campertypes kunnen worden geboekt om het juiste type voertuig te vinden voor uw eigen reisstijl.
Hoeveel vloeroppervlak heb ik nodig?
Plan minstens 8 x 3,5 m aan standplaatsruimte in. Voor een voertuig met slide-out of voortent moet de breedte worden uitgebreid tot 5-6 m.
Conclusie: loont de koningsklasse op vier wielen?
Volledig geïntegreerde campers zijn niet voor iedereen geschikt, maar voor gepassioneerde langeafstandsreizigers zijn ze simpelweg onverslaanbaar. De combinatie van royale leefruimte, rijgevoel en reisvrijheid is ongeëvenaard. Wie regelmatig onderweg is, de onderhoudskosten kan dragen en bereid is zich met techniek en onderhoud bezig te houden, zal in een volledig geïntegreerde camper zijn mobiele droomhuis vinden.
Jouw volgende stappen:
- Uitproberen: Boek eerst een volledig geïntegreerde camper via Campcruisers, voordat je koopt.
- Vergelijken: Bezoek beurzen zoals de Caravan Salon Düsseldorf en test verschillende indelingen.
- Berekenen: Bereken alle onderhoudskosten, niet alleen de aankoopprijs.
- Controleren: Laat elke aankoop van een tweedehands product beoordelen door een vakman.
- Wegrijden: Ob Toscane, Noordzee of Zuid-Holland, het avontuur wacht. 🚐
Quellen
- Caravaning Industrie Verband (CIVD): Marktgegevens campers Duitsland, 2023
- ADAC: Gids Campers, Koopadvies en Techniek, 2022
- Stiftung Warentest: Campertests en consumentenrapporten, 2021–2023
- Federaal Ministerie voor Digitalisering en Transport: Rijbewijsregels en voertuigcategorieën, 2024
Tags: Volledig geïntegreerde camper, camper koningsklasse, camper kopen, camper, camper huren, mobilhome huren, camping uitrusting, wintercamping camper, camper kosten, Hymer, Carthago, lange reizen, camper onderhoud

