Fuldintegrerede autocampere: Kongeklasse på fire hjul

Last updated: May 24, 2026


Quick Answer

Integrerede autocampere er de største og mest luksuriøse autocampere på markedet: Førerkabinen og opholdsrummet udgør en enkelt, gennemgående enhed uden en adskillende væg. De tilbyder maksimal boligkomfort, men er også den dyreste og mest krævende køretøjsklasse. Hvis du ønsker at rejse langsigtet og komfortabelt, finder du her den bedste kombination af køretøj og mobilt hjem.


Key Takeaways

  • Fuldt integrerede autocampere adskiller sig fra alkove- og delintegrerede autocampere ved den problemfri forbindelse mellem førerkabine og opholdsområde.
  • Nypriser starter ved omkring 80.000 € og strækker sig til langt over 300.000 € for premiummodeller.
  • Førende mærker i Tyskland er blandt andre Hymer, Dethleffs, Knaus Tabbert, Bürstner og Carthago.
  • De årlige vedligeholdelsesomkostninger (forsikring, parkeringsplads, vedligeholdelse, brændstof) kan beløbe sig til 5.000–12.000 €.
  • Fuldt integrerede er især velegnede til par og langtidsrejsende, mindre til lejlighedsvise brugere.
  • Typiske købsfejl: forkert vægtstyring, undervurderede vedligeholdelsesomkostninger og manglende prøvetur.
  • Med den rette pleje kan kvalitetsmodeller holde i 15-25 år.
  • Vintercamping er muligt, men kræver speciel forberedelse og udstyr.
  • Den, der først vil prøve en fuldt integreret autocamper, kan gøre det via platforme som Campcruisere leje.

Hvad er fuldintegrerede autocampere, og hvordan adskiller de sig fra andre camper-typer?

Integrerede autocampere, kongeklassen på fire hjul, udmærker sig ved, at førerhus og opholdsrum er fuldstændigt integreret. Der er ingen skillevæg, intet trin, ingen synlig overgang. Resultatet er et ensartet, rummeligt interiør, der strækker sig fra rattet til baggaragen.

() detaljeret interiørbillede af et førsteklasses helintegreret autocamper cockpit og opholdsområde, der viser det sømløse

De vigtigste forskelle i overblik:

Type Kabine Opbygning Rumfornemmelse Pris
Fuldt integreret Problemfrit integreret Egen opbygning på chassis Meget generøs Høj (fra ca. 80.000 €)
Delintegreret Separat førerkabine Opbygning på serieproduceret køretøj God Mellem (fra ca. 50.000 €)
Alkove Separat kabine + sovekabine over førerhuset Opbygning på serieproduceret køretøj Kompakt, masser af opbevaringsplads Billig (fra ~40.000 €)
Kastenwagen Produktionsmodel Indretning Kompakt Billig (fra ca. 260.000 kr.)

Hvad gør fuldt integrerede autocampere specielle?

  • Bred panoramavindrude for en herlig køreoplevelse
  • Førersæder, der kan drejes til loungestole
  • Ingen gennemgang nødvendig: Du bevæger dig frit gennem hele køretøjet
  • Visuelt mere elegant, aerodynamisk konstruktion

Cockpittet i en fuldt integreret autocamper føles som en stue med udsigt, der tilfældigvis også bevæger sig.


Hvor meget koster en højkvalitets helintegreret autocamper?

Startprisen for nye, fuldt integrerede autocampere ligger på omkring 80.000 til 100.000 euro. Mellemklassemodeller ligger mellem 120.000 og 200.000 euro, mens premiummodeller fra producenter som Carthago eller Hymer kan overstige 300.000 euro.

Omkostningsoversigt:

  • Ny køretøj start: ca. 80.000–110.000 €
  • Ny bil i mellemklassen: ca. 120.000–200.000 €
  • Nyt køretøj Premium: 200.000–350.000 € og mere
  • Brugt køretøj (5–10 år gammelt): ca. 40.000–120.000 € afhængigt af stand og udstyr

Årlige vedligeholdelsesomkostninger (estimat):

  • Bilforsikring: 800–2.500 €
  • Parkeringsplads/Vinteropbevaring: 500–2.000 €
  • Vedligeholdelse og reparationer: 1.000–3.000 €
  • Brændstof (Diesel, ca. 25–35 l/100 km afhængigt af model og last): variabel
  • TÜV, gebyrer: 200–500 €

Tip: Den, der er usikker på, om investeringen er det værd, bør først leje en fuldt integreret autocamper. Over Campcruisere Forskellige modeller og størrelser kan bookes for at få en reel fornemmelse af køretøjsklassen, før der investeres seks- eller syvcifrede beløb.

Vær også opmærksom på vægtklasserne: Mange fuldt integrerede autocampere overstiger 3,5 tons, hvilket er relevant i forhold til kørekort. Hvad det konkret betyder, forklarer vores artikel om ny EU-kørekortordning.


Hvilke mærker bygger de bedste fuldt integrerede autocampere i Tyskland?

Flere tyske og europæiske producenter har etableret sig som pålidelige leverandører i den fuldt integrerede klasse. Kvalitetslederskab kan ikke hævdes generelt, men følgende mærker nyder et særligt godt omdømme i campingfællesskabet:

  • Hymer (Bad Waldsee): En af de mest kendte tyske autocampervirksomheder, kendt for forarbejdningskvalitet og innovationsglæde. Se også den nye Hymer Redwood an.
  • Carthago (Aulendorf): Betragtes som en premiumproducent med særligt høj kvalitet i udførelsen og lang holdbarhed.
  • Bürstner (Kehl): Bredt modeludvalg, god værdi for pengene i mellemklassen.
  • Dethleffs (Isny): Traditionsproducent med solid kvalitet og et godt forhandlernet.
  • Knaus Tabbert (Jandelsbrunn): Innovative konstruktioner, også stærkt repræsenteret i det fuldt integrerede segment.
  • Niesmann+Bischoff: Boutique-producent af absolutte luksusmodeller, håndværksmæssig topkvalitet.

Hvad skal man være opmærksom på, når man vælger et brand?

  • Forhandlernetværk og service tilgængelighed i din egen region
  • Reservedelsforsyning (også til ældre modeller)
  • Garantibetingelser og goodwill-adfærd ifølge brugerfora
  • Genværdi efter 5-10 år

Hvad er typiske fejl ved køb af en helintegreret autocamper?

Den hyppigste fejl er at undervurdere den tilladte totalvægt. Mange købere læsser deres nye køretøj og opdager, at de hurtigt overskrider den tilladte grænse med cykler, vand, mad og udstyr. Læs mere om, hvordan du dein Holder autocamper under 3,5 ton.

De hyppigste købsfejl:

  1. Ingen prøvetur på motorvejen og smalle landeveje
  2. Forkert længde valgt: Køretøjer over 7,5 m er ikke tilladt på visse campingpladser
  3. Udstyr overvurderet: Ikke alle ekstraudstyrspakker er nyttige i hverdagen
  4. Brugtkøb uden sagkyndig: Fugtskader er det hyppigste skjulte problem
  5. Undervurderede vedligeholdelsesomkostninger: Mange købere regner kun med købsprisen
  6. Ingen prøveovernatning: Først efter en nat i køretøjet mærker man, om seng, bad og køkken virkelig passer.

Købsregel: Få enhver brugtkøb undersøgt af en uafhængig sagkyndig eller hos ADAC. Fugtmålinger koster ikke meget og kan forhindre dyre overraskelser.


Hvem kan med fordel vælge en helintegreret autocamper, og hvem kan ikke?

En fuldt integreret autocamper er pengene værd for alle, der rejser mindst 60-80 dage om året og ikke vil gå på kompromis med komforten. Pensionerede par, langtidsrejsende og alle, der bruger deres køretøj som et ægte andet hjem, får mest ud af det.

Fuldt integreret er det rigtige valg, hvis…

  • du regelmæssigt planlægger lange ture (Sydeuropa, Skandinavien, Østeuropa)
  • du lægger vægt på en ægte dobbeltseng, et fuldt udstyret køkken og en rummelig bruser
  • du er villig til at bære de højere købs- og vedligeholdelsesomkostninger
  • du har en fast parkeringsplads eller en garage

Helintegreret nok ikke er noget for dig, hvis...

  • du kun camperer 2-3 gange om året
  • du rejser alene og foretrækker et mindre køretøj
  • du styrer smalle bjergveje eller bycentre
  • dit budget ligger under 60.000 €

Werent mieten. So können Sie die Vorzüge eines solchen Fahrzeugs ausgiebig testen, ohne gleich eine größere Investition tätigen zu müssen. Erleben Sie den Komfort und die Freiheit, die ein vollintegriertes Wohnmobil bietet, und entscheiden Sie dann, ob es die richtige Wahl für Ihre zukünftigen Reisen ist. Lej Campcruisere og prøve forskellige destinationer, som f.eks. en Toskana-Rundreise eller en Nordfrisland-tur.


Hvilket ekstraudstyr er fornuftigt at have i fuldintegrerede autocampere?

De vigtigste ekstraudstyr er solcelleanlæg, lithium-batterisystem, satellitanlæg og et kraftfuldt oliefyr. Disse fire elementer gør forskellen mellem et køretøj, der kun fungerer på campingpladsen, og en ægte autocamper, der er selvforsynende.

Nyttige ekstrafunktioner efter prioritet:

Udstyr Fordel Omkostninger (eftermontering ca.)
Solcelleanlæg (200–400 Wp) Autonom opladning uden landstrøm 1.500–4.000 €
Lithiumbatteri (100-200 Ah) Mere kapacitet, længere levetid 1.500–3.500 €
Fyr (diesel) Opvarmning uden landstrøm 1.000–2.500 €
Bakkamera + rangerhjælp Sikkerhed ved parkering 300–800 €
Sat-anlæg (automatisk) TV og internet overalt 1.500–3.000 €
Cykelholder (baggarage) Transport af elcykler 300–1.500 €
Markise (elektrisk) Komfort på campingpladsen 800–2.000 €

Ikke altid nødvendigt: Klimaanlæg på taget lyder lokkende, men bruger enormt meget strøm og er næsten ubrugeligt uden landstrøm. Hvis du ofte rejser i Sydeuropa, bør du hellere satse på god isolering og mørklægningssystemer.


Hvordan plejer og vedligeholder jeg en fuldt integreret autocamper korrekt?

Regelmæssig vedligeholdelse forlænger levetiden betydeligt og beskytter mod kostbare følgeskader. De vigtigste foranstaltninger er årlige tæthedsprøver, chassispleje og korrekt vinteropbevaring.

() split-scene sammenligningsinfografik, der viser på venstre side en helintegreret autocamper parkeret på en vintercampingplads med

Årlig tjekliste for vedligeholdelse:

  • ✅ Kontroller alle tætninger (vinduer, tagluger, udvendige klapper) for revner
  • ✅ Fugtmåling indendørs og på vægge
  • ✅ Få gassystemet tjekket af en fagmand (obligatorisk hvert 2. år i Tyskland)
  • ✅ Skyl og desinficer vandanlægget
  • ✅ Kontroller chassis og undervogn for rust, konserver hulrum.
  • ✅ Vedligeholdelse af køleskab, varme og aircondition
  • ✅ Kontrollér dækkenes alder (Anbefaling: Udskift efter 6–8 år, uanset mønster)
  • ✅ Få bremser og undervogn tjekket på et specialværksted

Häufiger Fehler: Mange ejere forsømmer tagvedligeholdelsen. UV-stråling og fugt angriber taget, og små revner bliver til store vandskader, der kan koste tusindvis af euro.


Hvad skal jeg være opmærksom på ved vintercamping med en helintegreret autocamper?

Fuldt integrerede autocampere er som udgangspunkt egnede til vintercamping, forudsat at de er udstyret med en kraftig diesel-kabinevarmer, et vintersikkert vandsystem og tilstrækkelig isolering. Ikke alle modeller er „Vinterfeste“ fra fabrikken i teknisk forstand.

Tjekliste vintercamping:

  • Varme: Diesel-fyr (f.eks. Truma Combi eller Webasto) med tilstrækkelig kapacitet til minusgrader
  • Vandanlæg: Frostsikring af rør og pumpe, ferskvandstank isoleret eller opvarmelig
  • Dæk: Vinterdæk eller helårsdæk med M+S-mærkning
  • Batteri: Lithiumbatterier tåler kulde bedre end AGM/Gel, men også de mister kapacitet ved -10 °C
  • Kondensering: God ventilation forebygger skimmel, luft regelmæssigt ud, også når det er koldt
  • Spildevand: Isolér gråvandsbeholderen eller tøm den dagligt

Vigtigt: Ikke alle campingpladser er åbne om vinteren. Undersøg pladser på forhånd, og tjek om der er landstrøm og tømning tilgængelig.


Hvor meget forbrug og vedligeholdelsesomkostninger har jeg med en fuldt integreret autocamper?

Fuldt integrerede autocampere bruger i gennemsnit 25-35 liter diesel pr. 100 km, afhængigt af vægt, last, kørehastighed og topografi. Det er betydeligt mere end en personbil, men en acceptabel værdi i forhold til den tilbudte boligplads og komfort.

Forbrug og omkostninger i overblik (estimat 2026):

  • Brændstofforbrug: 25–35 l/100 km (Diesel)
  • Ved 10.000 km/år og 1,70 €/l: ca. 4.250–5.950 € brændstofomkostninger
  • Campingpladsgebyrer: 15–40 €/nat på campingpladser
  • Forsikring (kaskoforsikring): 1.200–2.500 €/år afhængigt af køretøjets værdi
  • Hovedeftersyn + udstødningsemissionstest: hvert 2. år, ca. 150–250 €
  • Vinteropbevaring: 500–1.500 €/år

Samlede omkostninger pr. år (estimat for aktiv bruger): 8.000–15.000 € inklusive brændstof, parkeringspladser, forsikring og vedligeholdelse. Det lyder af meget, men det relative perspektiv ændrer sig, når man tænker på, at hotelomkostninger for tilsvarende rejser ville være betydeligt højere.


Hvilke alternativer findes der til fuldt integrerede autocampere?

Hvis man synes, at kongeklassen på fire hjul er for stor, for dyr eller for uhåndterlig, er der flere gode alternativer. Delintegrerede autocampere tilbyder lignende komfort i lidt mere kompakte dimensioner og til en billigere pris. Kassevogne er ideelle til solorejsende og par, der ønsker at være mere fleksible på farten.

Alternativer i sammenligning:

  • Delintegreret autocamper: Godt kompromis mellem komfort og håndtering, fra ca. 50.000 € ny
  • Kassevogn/Autocamper: Kompakt, egnet til byen, billig i drift, mindre boligareal
  • Alkove-autocamper: Masser af opbevaringsplads, billig, men høj vægt og dårligere aerodynamik
  • Campingvogn (Campingvogn): Intet kørekortproblem, billigt, men mindre fleksibelt ved kørsel
  • Leje i stedet for at købe: Ofte den mest økonomiske løsning for lejlighedsvise rejsende

Hvis du vil prøve forskellige typer, før du køber: Hos Campcruisere både kassevogne og større autocampere kan bookes for at finde sin egen favorit.


Hvad er de hyppigste tekniske problemer med fuldt integrerede autocampere?

De mest almindelige tekniske problemer er fugtskader på grund af utætte pakninger, problemer med gasanlægget og defekter i 12-volt-elektrikken. Især ved brugte køretøjer kan det betale sig med en grundig inspektion før køb.

Hyppige problemer og løsninger:

  • Fugt i konstruktionen: Årsagen er oftest utætte tagluger eller vinduesforseglinger. Løsning: Årlig kontrol, udskift tætninger i tide.
  • Gasanlæg: Trykregulatorer og slanger ældes. Pligt: Hvert 2. år skal de kontrolleres af et fagfirma i Tyskland.
  • 12 V-elektrik: Kabelbrud, korrosion på stikforbindelser, svag generator. Løsning: Regelmæssig visuel inspektion, rengør forbindelser.
  • Køleskab (Absorber): Følsom over for ujævne standpladser og høje temperaturer. Løsning: Sørg for, at køretøjet står så vandret som muligt.
  • Gearkasse/Motor: Fuldt integrerede bruger ofte Fiat-, Mercedes- eller MAN-chassiser; overhold serviceintervallerne nøje.
  • Markise: Mekaniske dele knækker i blæsevejr, hvis markisen ikke køres ind i tide.

Hvor længe holder en fuldt integreret autocamper af høj kvalitet?

En velholdt fuldt integreret autocamper holder realistisk set 15 til 25 år. Afgørende er kvaliteten af ​​opbygningen, beskyttelsen mod fugt og den regelmæssige vedligeholdelse af chassis og drivlinje.

Faktorer, der bestemmer levetiden:

  • Opbyggemateriale: GRP-opbygninger (glasfiberforstærket plast) er mere holdbare end trærammekonstruktioner
  • Fugtbeskyttelse: Den vigtigste enkeltfaktor for autocamperens levetid
  • Kørselsydelse: Autocampere med under 150.000 km betragtes som velholdte; over 200.000 km bliver det mere kritisk
  • Mærkekvalitet: Premiumproducenter som Carthago eller Niesmann+Bischoff bygger til særligt lang levetid
  • Pleje og vinteropbevaring: Køretøjer, der opbevares tørt og overdækket, ældes betydeligt langsommere

FAQ: Fuldt integrerede autocampere

Hvad er forskellen mellem fuldt integreret og delintegreret?
I den fuldt integrerede autocamper danner førerhus og opholdsrum en enkelt enhed uden skillevæg. I den delintegrerede bevares standardførerhuset, hvortil boligenheden er fastgjort.

Har jeg brug for et særligt kørekort til en fuldt integreret autocamper?
Det afhænger af den tilladte totalvægt. Køretøjer op til 3,5 tons kan køres med klasse B. Tungere modeller kræver klasse C1 eller C. Siden 2024 er der EU-dækkende ændringer, som beskrives i vores artikel om Kørekortregler bliver forklaret.

Kan jeg køre en fuldt integreret autocamper i byen?
Ja, men det er udfordrende. Køretøjer over 7 m lange og 3 m brede passer ikke i alle parkeringshuse og er svære at manøvrere i smalle gamle bydele.

Hvor lang tid tager det at vænne sig til en fuldt integreret autocamper?
De fleste chauffører rapporterer, at de er sikre i omgangen med køretøjet efter 2-3 ture. En prøvetur på en tom parkeringsplads anbefales stærkt.

Er en fuldt integreret autocamper egnet til solorejsende?
I princippet ja, men køretøjets størrelse og omkostninger er ofte uforholdsmæssige for en person. Kassevogne eller delintegrerede er normalt det bedre valg for solokørere.

Kan jeg tage en færge med en fuldt integreret autocamper?
Ja, men længde og højde bestemmer prisen. Køretøjer over 6 m faktureres som „ekstra lange køretøjer“ på de fleste færger, hvilket er dyrere.

Hvor høj er gensalgsværdien?
Velholdte fuldt integrerede autocampere bevarer en solid gensalgsværdi. Premiummærker som Carthago taber typisk 30-40 % af nyprisen i de første 5 år, hvorefter værdien stabiliseres.

Kan jeg leje en fuldt integreret autocamper, før jeg køber?
Ja, og det kan varmt anbefales. Via Campcruisere kan forskellige typer autocampere bookes for at finde den rigtige køretøjstype til ens egen rejsestil.

Hvor meget plads har jeg brug for?
Planlæg mindst 8 x 3,5 m plads. For et køretøj med slide-out eller fortelt bør bredden udvides til 5-6 m.


Konklusion: Er den bedste klasse på fire hjul det værd?

Fuldt integrerede autocampere er ikke for alle, men for passionerede langtidsrejsende er de simpelthen uovertrufne. Kombinationen af ​​rummelig boligplads, køreglæde og rejsefrihed er uden sidestykke. Hvis du rejser regelmæssigt, har råd til vedligeholdelsesomkostningerne og er villig til at beskæftige dig med teknologi og pleje, vil du finde dit mobile drømmehjem i en fuldt integreret autocamper.

Dine næste skridt:

  1. Afprøv: Book først en fuldt integreret autocamper via Campcruisere, før du køber.
  2. Sammenlign: Besøg messer som Caravan Salon Düsseldorf og test forskellige grundplaner.
  3. Kalkuler: Beregn alle vedligeholdelsesomkostninger, ikke kun købsprisen.
  4. Kontroller: Få ethvert brugtkøb vurderet af en ekspert.
  5. Kør afsted: Ob Toscana, Nordsøen eller Sydholland, eventyret venter. 🚐

Kilder

  • Caravaning Industrie Verband (CIVD): Markedsdata Autocampere Tyskland, 2023
  • ADAC: Guide Autocampere, Købsrådgivning og Teknik, 2022
  • Stiftung Warentest: Test af autocampere og forbrugerrapporter, 2021–2023
  • Bundesministerium für Digitales und Verkehr: Kørekortregler og køretøjsklasser, 2024

Tags: Helintegreret autocamper, autocamper i kongeklassen, køb autocamper, rejseautocamper, lej camper, lej autocamper, campingudstyr, vintercamping autocamper, autocamper omkostninger, Hymer, Carthago, langtidsrejser, autocamper vedligeholdelse

Flere artikler

da_DKDanish